Geri


Savaşa Hayır Koalisyonu- Kıbrıs

E-mail:

“Kıbrıs’ın ölü ve kayıpları bizleri birleştiriyor”

Savaşta Ölen İnsanlarımızı İki Toplumlu Anma Etkinliği

1955, 1958, 1963, 1974’e kadar 50 yıllık bir geçmişe dayanan Kıbrıs’taki faşist terör grup ve örgütlerinin eylemleri iki toplumu; Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen toplumlarını, birbirine düşman etmeyi amaçladı. Bu örgütler güçlerini Kıbrıslılardan çok, dışardan, uluslararası faaliyet gösteren emperyalist devlet ve örgütlerinden aldı. Bu faşist ve ırkçı örgütlerin silahlı faaliyetleri ve yarattıkları ideolojik ortam yüzünden her iki toplumdan binlerce masum insanımız öldürüldü, yokedildi, birçoğunun cansız bedeni dahi bulunamadı.

Bu anlayışın devamı 1974’ten sonraki 30 yılda, yalnız adamızın bölünmesini değil, savaşlarda ölen insanlarımızı ve acılı ailelerini de kullanarak iki toplum arasına düşmanlık ve kin aşılamaya devam ediyor.

Biz “Savaşa Hayır Koalisyonu-Kıbrıs” platformu içerisindeki Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Elen aktivist ve örgütler olarak, ırkçı anlayışların savaşta kaybettiğimiz insanlarımızı kullanarak bu anlayışlarını yaymasını istemiyoruz. Aksine bu ölen masum insanlarımızın bizi birleştiren iki toplumun ortak noktasını oluşturduğunu görüyoruz.

Bu anlamda kapıların açıldığı 2003 yılından bu yana yapılan iki toplumlu anma etkinliklerini bu yıl da “Savaşa Hayır Koalisyonu-Kıbrıs” olarak daha geniş etkinlikler ve katılımla yapma kararımızı hayata geçiriyoruz.

Savaşa Hayır Koalisyonu olarak iki toplumu birleştirecek ve barış tohumları atacak her türlü etkinlik ve oluşuma önayak olacağımızı duyururuz: Kıbrıs’ın ölü ve kayıpları bizleri birleştiriyor ve birleştirecek.

Adamızın barışçıl ve demokratik birleşmesini isteyen, bölge halkları ve sakinleri için bir dostluk, işbirliği ve dayanışma köprüsü olmasını arzulayan her içten yeniden yakınlaşmacının, bu inisiyatifi desteklemesi gerektiğine inanıyoruz.

Etkinlik Programı:

27 Temmuz Çarşamba: CINE STUDIO Intercollege’de 19:30’da siyasi ve kültürel içeriği ile ( İki Toplumlu Koro’nun katılımı ile) iki toplumlu etkinlik.

30 Temmuz Cumartesi saat 11.00’da: Ara bölge Ledra Palace’da, sembolik çiçek verme eylemi,

Savaşta ölen masum insanlarımızın yakınlarına çiçek vererek acılarını karşılıklı olarak paylaştığımızı göstereceğimiz etkinlik.


Geri