Savaş ve işgallere karşı uluslararası savaş-karşıtı hareket

22 Mart 2006 Cumartesi Saat 11.00’de Lefkoşa Eleftheria Meydanı’ndan ABD Elçiliği’ne yürüyoruz!

Irak işgalinden beş yıl sonra, dünya çok daha tehlikeli bir yer haline gelmiştir. Irak, işgalin sonucu olarak, bir milyon ölü ve dört milyon göçmenle birlikte parçalanıp ayrılmaktadır.

Afganistan’daki gizli savaş, hızlı bir biçimde, Irak’a ayna tutan bir yıkım haline gelmektedir. Afganistan’daki ölüm miktarı on binleri geçmektedir. Kısmen “terörle savaş” tarafından yaratılan Pakistan’daki kargaşa, Afganistan’da daha fazla kaos yaratmaktadır. Bush, her an oluşabilecek bir savaş riskine girerek İran’daki rejime karşı baskıyı artırmaktadır. Ayni zamanda, istikrarsızlık tüm dünyaya sıçramaktadır.

Son günlerde, binlerce Türk askeri Kuzey Irak’a saldırı başlatmıştır. Irak’taki ABD işgalinin yarattığı büyüyen istikrarsızlığa ilave olarak, Kürdistan Irak’ına yapılan Türk işgali “terörle savaş’ın” uzantısıdır.

Doğu Afrika’daki kriz Kenya’ya ulaşırken, ABD, günümüzde hale daha köpürmekte olan sivil savaşı körükleyen Lübnan’daki İsrail işgalini ve Somali’ye karşı yapılan Etiyopya saldırısını desteklemiştir. Balkanlarda, Rusya ve ABD arasında yenilenmiş bir soğuk savaşa şahit olmaktayız. Büyük güçlerin tekrar dirilen düşmanlığı, bütün bölgeyi tekrar tutuşturacağına dair korku vermektedir.

ABD’nin Ortadoğu’daki bekçi köpeği, İsrail işgalinden aylar sonra, Gazze Şeridi bir insanlık kriziyle karşı karşıyadır. Geçenlerde İsrail ordusunun Gazze’de yaptığı saldırı, çoğu kadın ve çocuk olan 150 insanın hayatına mal olmuştur.

Kıbrıs, Bush ve Brown’un Ortadoğu planlarına hem açık hem de üstü kapalı olarak dahil olmuştur. Ortadoğu’ya saldırı başlatmak için İngiltere ve ABD tarafından ortak kullanılan sadece adadaki üsler değil, Afganistan ve Irak’a saldırılarda, son iki Kıbrıs hükümeti tarafından da ABD’ye ayni zamanda başka tesisler de sunulmuştur. ABD’nin uçak gemileri ve savaş gemileri, kullanıma hala açık olan Limasol limanını ve tesislerini kullanmıştır.

15 Mart ve 22 Mart arasında, Washington’dan Beyrut’a, Atina’dan Ankara’ya, Sidney’den Seul’a, birçok şehirde işgal ve savaşa karşı direniş sesleri yükselmiştir, yükselmektedir.

22 Mart Cumartesi günü saat 11:00’de Elefteria Meydanı’nda buluşup A.B.D. elçiliğine yürüyoruz. Bizim hareketimiz, dünya çapında savaşa karşı hareketlerin bir parçası olarak koordine olmuştur. 15 – 22 Mart tarihleri arasında uluslararası hareket, dünya çapındaki gösterilerle Irak işgalinin 5. yılını doldurmasını işaret ederek şu taleplerde bulunacaktır.

Bu hareket çağrısı şu guruplar tarafından yapılmaktadır: Savaşa Hayır Koalisyonu-Kıbrıs bileşenleri Yeni Kıbrıs Partisi, Baraka Kültür Merkezi, Asi Kültür Derneği, Workers Democracy, Ekolojik ve Çevreci Örgütler Federasyonu, Yeşiller Partisi, Sosyalist İnsiyatif, Hands Across the Divide, Youth against Nationalism, Rooftop Tiyatro Grubu, Follow the Women, Kıbrıs’taki Filistinliler Birliği, Özgürlük için Nepal Eşit Partner Örgütü, Yabancı Öğrenciler Birliği, ,KıbrısIndymedia, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kıbrıs Türk Hekimleri Sendikası (Tıp-İş), Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (Daü-Sen), Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (Daü-Bir-Sen), Kıbrıs AB Derneği (KAB), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Kıbrıs Yayıncılar Birliği (Kıb-Yay), Çağ-Sen