17 Mart 2007'de saat 11.00'de Eleftheria Meydanı'nda gösteri

ABD Büyükelçiliği'ne yürüyüş

Savaşlara ve işgallere karşı uluslararası eylem günü

Dünya Sosyal Forum'u, Ocak 2007'de Nairobi toplantısında, 17 Mart'ı savaşa karşı uluslararası eylem günü ilan etmişti. Bu gün, Irak'ın işgalinin dördüncü yıldönümüdür.

Dört yıl önce savaşın başlangıcından bu yana 650 bin Iraklı insan ile 3 binden fazla ABD askeri yaşamını yitirmiş bulunuyor.

ABD ile Britanya "zafer kazanmak"tan uzaklaşırken, Bush Bağdat'a 21 bin 500 asker daha göndererek kabusu ve kan akıtılmasını tırmandırmaya karar verdi. Yeni bir aşamaya geçmekte olan yalnızca Irak'taki savaş değildir. Geçen yaz Amerika'nın diplomatik desteği ve onlara modern silahlar sağlamasıyla İsrail'in Lübnan'ı işgaline tanık olduk. Özünde Bush'un "daimi savaşı" Etiyopya'nın Somali'yi yakın geçmişteki işgaliyle Afrika'ya doğru genişletilmektedir, ABD ve İsrail İran'a karşı saldırılar planlamaktadır. Tüm bu eylemler, tüm bölgede cehennem kapılarını açma tehdidi içeriyor.

Bush ve Blair'in Orta Doğu'ya yönelik planları, Kıbrıs'ı hem dolaylı, hem de doğrudan etkiliyor. Öncelikle adadaki İngiliz üsleri ABD tarafından Orta Doğu'ya karşı sıçrama noktası olarak kullanılıyor ve ikinci olarak da hükümet ABD ve İsrail'e bazı kolaylıklar sağlıyor. Kıbrıs, Larnaka ve Baf havaalanlarının CIA tarafından olağanüstü uçuşları için kullandırttıran AB üyelerinden biridir. Kıbrıs'ın sivil hava trafik kontrol merkezi, İsrail hava kuvvetleri manevraları ve İran'a olası saldırıları için İsrail hava kuvvetleriyle "koordinasyon" sağlamaktadır. Amerikan uçak gemilerinin Limasol limanını kullandıklarına tanık olduk. Son olarak Kıbrıs ile Fransa arasında yapılmış olan askeri anlaşma da, adayı batmayan bir uçak gemisine dönüştürüyor.

Savaş karşıtı hareket bu savaş hazırlıklarına karşı mobilize olmuştur. Canavarın kalbinde, Washington'da 500 bin insan gösteri yaparak Bush'tan Irak ve Afganistan'daki askerleri geri çekmesini talep etmiştir. İtalya'da Vicenza'da 200 bin insan gösteri yaparak askeri üslerini buraya kadar genişletmek isteyen ABD'ye karşı protestolarını dile getirmişlerdir. 24 Şubat'ta Blair'in Trident nükleer denizaltılarını geliştirme önerisine karşı Londra'da 100 bin insan gösteri yapmıştır. Şimdi Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs ve diğer başka ülkelerle 17 Mart'ta gösteri yapmak için sıra bizdedir. Bush'un ve gönüllü müttefiklerinin savaş planları ve paranoyak emperyalist saldırılarını durdurmak için büyük bir fırsatımız vardır. Tek bir sesle bağıralım ve Orta Doğu halklarının direnişiyle birleşelim.

Herkes 17 Mart'ta saat 11'de Eleftheria Meydanı'na gitmelidir. Irak, Afganistan ve Filistin'in işgaline ve buralardaki savaşa, İran'a yönelik saldırı tehditlerine ve Kıbrıs hükümetinin emperyalistlere sağladığı olanaklara karşı olduğumuzu gösterelim.

Savaşı Durdurun Koalisyonu - Kıbrıs

Bu gösteri aşağıdaki örgütler tarafından destekleniyor:

"Savaşı Durdurun Koalisyonu - Kıbrıs" (İşçi Demokrasisi, YKP Gençlik, Baraka Kültür Merkezi, Sınırı Aşan Eller Kadın Örgütü, Ekolojik ve Çevre Örgütleri Federasyonu).

Arap Barış Örgütü, Yabancı Öğrenciler Örgütü, Milliyetçiliğe Karşı Gençlik, İslamofobiye Karşı Birlik, Kıbrıs'taki Filistinliler Birliği, Anatropi Dergisi, Kıbrıs Kürt Dostluk Örgütü, Nepal Eşitlik ve Bağımsızlık Örgütü (NEPAL).

Daha fazla bilgi için: 99625620/ +905338610908 E-mail: